Sign in to follow this  
Followers 0
  • entries
    5
  • comment
    1
  • views
    2813

Jak sprawdzić czy jestem w BIK?

Sign in to follow this  
Followers 0

Entry posted

547 views

Według raportu sporządzonego przez specjalistów z Biura Informacji Kredytowej w 2014 r. banki i SKOK’i udzieliły 7,6 mln kredytów konsumpcyjnych o łącznej wartości 78 mld. zł. Dane te pokazują jasno, że temat kredytów nie jest mieszkańcom naszego kraju obcy. Być może sam znajdujesz się w tej  grupie albo dopiero rozważasz możliwość zaciągnięcia określonego zobowiązania w najbliższej przyszłości. W związku z tym jest niemal pewne, że spotkasz się z pojęciem BIKu. Warto poznać to zagadnienie nieco bliżej, aby świadomie zarządzać swoimi osobistymi finansami i móc realnie wpływać na sprawy z nimi związane.

BIK jest to Biuro Informacji Kredytowej. Podmiot działający w formie spółki akcyjnej, którego przedmiotem działalności jest gromadzenie informacji o klientach i razie potrzeby ich udostępnianie wnioskującym o to instytucjom (banki, SKOKi, firmy pożyczkowe). Mechanizm jego funkcjonowania jest bardzo prosty. Przykładowo, jeżeli składamy wniosek o udzielenie kredytu to razem z nim podpisujemy zgodę na to, aby bank mógł pobrać informacje o nas i naszych zobowiązaniach z BIKu (m.in. to czy w przeszłości mieliśmy już jakieś kredyty i czy spłacaliśmy jest w sposób terminowy). Jest to podstawowe narzędzie, jakie posiadają banki do badania zdolności kredytowej klienta. Jednak oprócz instytucji bankowych to  również sam klient może pobrać taki raport dla siebie, aby zorientować się jak przedstawia się jego zdolność kredytowa (czasami warto to zrobić nawet z czystej ciekawości, bywały, bowiem przypadki, że klienci przez wiele lat żyli w świadomości, że spłacili wszystkie swoje zobowiązania a potem okazywało się, że mała niedopłata rzędu kilku złotych blokowała im uzyskanie kredytu na przyzwoitych warunkach). Jak ściągnąć raport BIK o sobie podpowiadamy poniżej.

1.Wchodzimy na stronę https://www.bik.pl/. Następnie w prawym górnym rogu strony klikamy w odnośnik >rejestracja.

jak_sprawdzic_czy_jestem_w_BIK.thumb.jpg

W nowo otwartym oknie przepisujemy „kod z obrazka” (jest to zabezpieczenie chroniące portal przed niepożądanym spamem) .

Następnie wpisujemy adres naszej poczty elektronicznej e-mail.

Poniżej wyrażamy zgodę na przetwarzanie naszych danych przez Biuro Informacji Kredytowej. Zaznaczamy pierwszy „kwadracik” (jest on obowiązkowy, dwa pozostałe mogą pozostać puste chyba, że chcemy otrzymywać informacje i treści reklamowe na naszą pocztę i telefon komórkowy).

W między czasie, aby przyśpieszyć procedurę rejestracyjną przygotowujemy: własny numer PESEL,  skan/zdjęcie dowodu osobistego, numer rachunku bankowego, z którego zostanie zrobiony przelew identyfikacyjny na sumę 1 zł (NIE może to być konto wspólne/małżonka/firmowe).

Na koniec klikamy w pomarańczowy przycisk > Zarejestruj się.

 w_jaki_sposob_sciagnac_BIK.thumb.jpg.9f7

 

 

2. W następnym kroku otwieramy naszą skrzynkę pocztową i w treści wiadomości e-mail od ebok@bik.pl klikamy „Aktywuj konto”.

 

Zostaliśmy przeniesieni kolejny raz na stronę Biura Informacji Kredytowej. Jesteśmy proszeni o zdefiniowanie hasła do naszego konta. Nasze hasło nie powinno  być krótsze aniżeli 8 znaków. Winno zawierać, co najmniej jedną wielką literę, jedną małą literę oraz jedną cyfrę albo znak specjalny.

W kolejnym oknie klikamy przycisk >Zatwierdź

jak_wyczyscic_BIK.thumb.jpg.9ac7479275dc

3. Kolejny ekran to konieczność wyboru między „Konto Próbne” za 0 zł a „Konto Premium” za 79zł/rok.

Z własnego doświadczenie polecamy zawsze sprawdzić usługę oferowaną przez Biuro Informacji Kredytowej poprze wybór wersji bezpłatnej. Dzięki temu możemy przez 60 dni niejako testować „produkt” a w razie potrzeby zawsze możemy przejść do wersji płatnej.

Klikamy >Zamów

szybkie_czyszczenie_BIK.thumb.jpg.8d7289

4.Metoda potwierdzenia tożsamości

Jeżeli zależy nam na szybkości otrzymania raportu BIK wybieramy „Skan lub zdjęcie dowodu osobistego” ( w tym celu powinniśmy mieć wykonaną fotografię naszego dowodu osobistego „przód” i „tył” w odpowiednio dobrej, jakości aby można było zweryfikować nasze dane osobowe).

Jeżeli takowym zdjęciem nie dysponujemy lub nie chcemy go z różnych względów przesyłać wybieramy opcje „List polecony z potwierdzeniem odbioru” ( w tym przypadku pierwszy kod weryfikacyjny przyjdzie do nas drogą listowną – czas oczekiwania wynosi przeważnie od 3 do 4 dni, przy odbiorze przesyłki będziemy zobowiązani do okazania naszego dowodu osobistego).

Trzecią metodą jest użycie „Kwalifikowanego podpisu elektronicznego”. W tym przypadku po wypełnieniu formularza rejestracyjnego ściągamy plik .pdf, dokonujemy podpisu elektronicznego na nim i załączamy go do formularza.

W zależności od wyboru metody potwierdzenia tożsamości klikamy w odpowiedni przycisk

> wybierz.

skuteczne_czyszczenie_BIK.thumb.jpg.cbca

5.Formularz rejestracyjny

W kolejno otwartym oknie wypełniamy formularz rejestracyjny poprzez uzupełnienie danych osobowych i danych adresu zameldowania.

W przypadku posiadania innego adresu do korespondencji musimy to uwzględnić (jest to niezmiernie istotne w przypadku, gdy wybraliśmy metodę potwierdzenia tożsamości poprzez „list polecony z potwierdzeniem odbioru”.)

Przepisujemy „tekst z obrazka” i klikamy > Dalej

Kolejne okno to w dalszym ciągu wypełnianie formularza: dokument tożsamości, data urodzenia, dane kontaktowe. Klikamy > Dalej

 wniosek_do_BIK.thumb.jpg.cfdf42669d08983

6.W przypadku, gdy wybraliśmy metodę potwierdzenia tożsamości poprzez „Skan lub zdjęcie dowodu osobistego”. Dodajemy 2 zdjęcia tj. pierwsza i druga strona dokumentu.

Ważne. Maksymalny rozmiar obu fotografii nie może przekroczyć 5 MB., Jeżeli nie spełniają one tego wymogu (za dużo zajmują) możemy bardzo szybko to zmienić. Wchodzimy na stronę http://zmniejszacz.pl/ wybieramy nasz plik, w „krok 3 Jakość zdjęcia przesuwamy wskaźnik w lewo, niekiedy wystarczy ustawić wartość 70-80% aby nasze zdjęcie zajmowało dużo mniej a posiadało nadal te same wymiary i było czytelne. Klikamy „Wykonaj”. Na następnej stronie klikamy ikonę zapisz na dysku. Nasza fotografia została pobrana i sposób odpowiedni skompresowana.

sciaganie_BIK_o_sobie.thumb.jpg.eb5a2764

Po wybraniu zdjęć klikamy w niebieski przycisk „zapisz zdjęcia”

raport_BIK_czyszczenie.thumb.jpg.98c55a2

Następnie wpisujemy numer  rachunku bankowego (bez odstępów), z którego zostanie wykonany przelew identyfikacyjny (ważne musimy być właścicielem konta ).

Klikamy > Dalej.

W kolejnym oknie mamy możliwość sprawdzenia poprawności wprowadzenia naszych danych. Istniej możliwość ich poprawienia poprzez odnośnik znajdujący się na dole po lewej stronie < powrót.

Jeżeli wszystko się zgadza klikamy > Wyślij.

7.W kolejnym oknie klikamy >przelew identyfikacyjny

Wybieramy jeden z podanych banków lub opcję „Mam konto w innym banku”

Po dokonaniu płatności i jej zaksięgowaniu, otrzymamy sms’em kod identyfikacyjny, który wpisujemy  poprzez nasze konto założone w BIK.

proste_czyszczenie_raportu_BIK.thumb.jpg

 

Z zestawu odnośników po lewej stronie wybieramy > Informacja Ustawowa i klikamy >Generuj (czas wygenerowania informacji ustawowej jest niestety stosunkowo długi i wynosi około 3 tygodni).

Plik zostanie wygenerowany w formie .pdf, do którego otworzenia niezbędny jest program Adobe Acrobat Reader.

Uwaga „Informacja ustawowa” nie zawiera oceny punktowej. Aby ją poznać należy wybrać Profil Kredytowy Plus w wersji płatnej.  Bezpłatny Profil Kredytowy Plus wygenerowany w ramach Konta Próbnego zawiera tylko podstawowe dane o ilości zobowiązań i zapytań kredytowych jak również nie daje możliwości zapisu raportu w formacie pliku .pdf (dostępny jest jednak w ciągu niecałej minuty).

 jak_czyscic_BIK.thumb.jpg.376f187ad0321a

 

 

 


Sign in to follow this  
Followers 0


0 Comments

There are no comments to display.

You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.