Sign in to follow this  
Followers 0

Jak działa karta kredytowa?

9 posts in this topic

Posted

Witajcie.

Kilka dni temu zadzwonił do mnie konsultant z mojego banku (mam konto w Deutsche Bank) z propozycją karty kredytowej. Na 2 lata bez żadnych opłat, itd. Itd. Prawdziwe cuda wianki przewidziane dla stałego klienta jakim ponoć jestem. Zastanawiałam się właśnie ostatnio nad kartą kredytową i w mam w tym temacie kilka pytań na które mam nadzieję znajdę tutaj odpowiedź.

Historia hipoteczna

Dajmy na to, że jest 20 czerwca, posiadam kartę kredytową i korzystam z niej na kwotę 500 zł. Wobec tego stan mojego rachunku wynosi – 500 zł. 9 lipca jest przelewane wynagrodzenie i 500 zł jest zwrócone.

Moje pytania:
1. W jakim czasie mogę zaciągnąć kolejne 500zł żeby nie opłacać odsetek? Już 9 lipca po spłacie? 
2. Czy okres bezodsetkowy (bodajże 54 dni) jest liczony znów od 9 lipca? Czy każdy bank ustawia to po swojemu? Jak to wygląda? Czy jeśli będę brała te 500 zł, na wypłaty 9 ego zwracała i ponownie brała to będę miała "cały czas  -500zł" na karcie bez naliczonych odsetek?
3. Czy jest możliwość podejrzenia tego salda, np. poprzez Internet?
4. Czy do karty kredytowej jest przewidziane jakieś oddzielne konto

Posted

Swojego czasu miałem kilka kart kredytowych na sumę około 30.000 zł, niebawem wszystko zostanie spłacone. Dlatego podjąłem decyzję „nigdy, przenigdy więcej”.

Karta kredytowa najlepiej sprawdza się przy płatnościach w sklepie albo przy zakupach internetowych
Natomiast przy wypłatach gotówki z bankomatów pobierana jest już stosowna prowizja. Zestawienie operacji przychodzi pocztą mailową albo zwykłą w zależności od oferty konkretnego banku. Na wyciągu widzisz jaka jest kwota minimalna lub całkowita do spłaty (tak żeby odsetki nie były naliczane). Zazwyczaj kwota minimalna jest wyboldowana.

Z karty kredytowej trzeba umieć korzystać, jeżeli lubisz robić zakupy to uważaj, łatwo jest wykorzystać limit do maksimum. Pozdrawiam

Posted

Z tym akurat nie mam większego problemu, nie ulegam emocjom i potrzebom kupowania dziesiątej pary butów. Jednak czasami brak mi kasy a limit na karcie to dobra rzecz. Lepiej być niezależną i nie pożyczać od znajomych. 

Posted

Skoro tak uważaj to pamiętaj, powtórzę to jeszcze raz. Kartą kredytową płacimy a nie wybieramy pieniędzy z bankomatu. Zawsze spłacamy całość zadłużenia nie tylko kwotę minimalną. Wysokość oprocentowania karty kredytowej jest kosmiczne i wynosi zwykle około 16 %..... Pozdrawiam

Posted

Karty kredytowe to wodzenie na pokuszenie. Trzeba po prostu uważać. 

Posted

Zasady prawidłowego korzystania z karty kredytowej:

- zawsze spłacamy 100% zadłużenia w terminie wyznaczonym przez bank

W żadnym wypadku NIE można

- zapomnieć o spłacie kwoty minimalnej (jeżeli już naprawdę trzeba korzystać z kredytu kartowego),
- wypłacać gotówki w bankomacie (odsetki liczone są od razu, nie ma okresu bezodsetkowego)!

Posted

Mam podobne obawy co do wpadania w „szał zakupowy” i nadmiernego korzystania z karty kredytowej. 

Posted

Jeżeli chodzi o sposób w jaki działają karty kredytowe to mogę zgodzić się z moimi przedmówcami. Korzystamy z niej tylko i wyłącznie do realizowania transakcji bezgotówkowych tj. zakupy w sklepach stacjonarnych i Internecie (co ciekawe niektóre transakcje w sieci mogą zostać opłacone jedynie z wykorzystaniem karty kredytowej, w takich okolicznościach jej posiadanie to duży plus).

Rozsądek przy wydawania pieniędzy to podstawa, tym bardziej w sytuacji kiedy „nie czujemy ich fizycznie”.

Z treści postu wynika, że Pani zainteresowana okresem bezodsetkowym. Już tłumaczę jak to funkcjonuje.

Przykład. Okres rozliczeniowy karty kredytowej na przewidziany na 10 dzień każdego miesiąca. Zakładamy, że kartę dostaje Pani 11 września, do 10 października mamy okres rozliczeniowy.

Rozpatrujemy 2 sytuacje:

1) Cały limit znajdujący się na karcie został przez panią wykorzystany w okresie rozliczeniowym (tj. pomiędzy 11 września a 10 października). Następnie od 10 października liczymy czas spłaty ( przeważnie jest to 23 lub 24 dni). Żeby nie płacić odsetek musi Pani zwrócić całą kwotę zadłużenia najpóźniej po tych 23/24 dniach. Czyli mniej więcej do 2-3 listopada. Bierzemy oczywiście poprawkę na to że spłata karty nie jest zawsze księgowana w czasie rzeczywistym tylko z określonym poślizgiem (nawet w przypadku jeśli wpłata jest dokonywana z rachunku w tym samym banku).

2) Limit zostaje wykorzystany w całości lub w części, w dowolnym momencie może Pani kartę „doładować” i korzystać z niej w dalszym ciągu. Dla Pani okres bez odsetkowy liczony jest w oparciu o okres rozliczeniowy (tj. 30 dni od określonego dnia w miesiącu do określonego dnia miesiąca następnego) plus 23/24 dni na zwrot zadłużenia (odsetek nie będzie kiedy spłaci Pani w tym czasie pełną kwotę zadłużenia).

Okres bez odsetkowy nie ma zastosowania przy wypłatach bankomatowych. Tutaj od razu naliczana jest stosowna prowizja (odsetki naliczane są od dnia dokonania wypłaty). Dlatego z karty kredytowej nie należy korzystać jak z karty debetowej/bankomatowej.

1 person likes this

Posted

Jeżeli chodzi o sposób w jaki działają karty kredytowe to mogę zgodzić się z moimi przedmówcami. Korzystamy z niej tylko i wyłącznie do realizowania transakcji bezgotówkowych tj. zakupy w sklepach stacjonarnych i Internecie (co ciekawe niektóre transakcje w sieci mogą zostać opłacone jedynie z wykorzystaniem karty kredytowej, w takich okolicznościach jej posiadanie to duży plus).

Rozsądek przy wydawania pieniędzy to podstawa, tym bardziej w sytuacji kiedy „nie czujemy ich fizycznie”.

Z treści postu wynika, że Pani zainteresowana okresem bezodsetkowym. Już tłumaczę jak to funkcjonuje.

Przykład. Okres rozliczeniowy karty kredytowej na przewidziany na 10 dzień każdego miesiąca. Zakładamy, że kartę dostaje Pani 11 września, do 10 października mamy okres rozliczeniowy.

Rozpatrujemy 2 sytuacje:

1) Cały limit znajdujący się na karcie został przez panią wykorzystany w okresie rozliczeniowym (tj. pomiędzy 11 września a 10 października). Następnie od 10 października liczymy czas spłaty ( przeważnie jest to 23 lub 24 dni). Żeby nie płacić odsetek musi Pani zwrócić całą kwotę zadłużenia najpóźniej po tych 23/24 dniach. Czyli mniej więcej do 2-3 listopada. Bierzemy oczywiście poprawkę na to że spłata karty nie jest zawsze księgowana w czasie rzeczywistym tylko z określonym poślizgiem (nawet w przypadku jeśli wpłata jest dokonywana z rachunku w tym samym banku).

2) Limit zostaje wykorzystany w całości lub w części, w dowolnym momencie może Pani kartę „doładować” i korzystać z niej w dalszym ciągu. Dla Pani okres bez odsetkowy liczony jest w oparciu o okres rozliczeniowy (tj. 30 dni od określonego dnia w miesiącu do określonego dnia miesiąca następnego) plus 23/24 dni na zwrot zadłużenia (odsetek nie będzie kiedy spłaci Pani w tym czasie pełną kwotę zadłużenia).

Okres bez odsetkowy nie ma zastosowania przy wypłatach bankomatowych. Tutaj od razu naliczana jest stosowna prowizja (odsetki naliczane są od dnia dokonania wypłaty). Dlatego z karty kredytowej nie należy korzystać jak z karty debetowej/bankomatowej.

na krótko jest tu https://mojkapital.tumblr.com/ mały artykulik, który opisuje jak to wszystko działa, polecam..