Sign in to follow this  
Followers 0

Odstąpienie od umowy chwilówki a kwestia dodatkowych opłat

8 posts in this topic

Posted

Czy zgodnym z prawem jest to aby firma chwilówkowa naliczała sobie dodatkowe opłaty jeśli odstępuję od umowy?

Witam wszystkich,

W swoim życiu miałem już styczności z wieloma rodzajami umów pożyczek typu chwilówki. Generalnie praktycznie każda z nich przewiduje, że mam 14 na odstąpienie od umowy i następnie 30 dni na zwrot pożyczonej sumy pieniędzy.

Jednak pojawia się u mnie wątpliwość czy naliczanie odsetek od kwoty pożyczonej przy odstąpieniu od umowy jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. W ten sposób działa m.in. Via sms. Poniżej zamieszczam fragment umowy jaką stosują w kontaktach z klientami. Cytuję:

"4. Pożyczkobiorca, bez podania przyczyny, ma prawo odstąpić od niniejszej Umowy lub od poszczególnych Pożyczek, w terminie 14 dni od daty ich zawarcia
składając pisemne oświadczenie o odstąpieniu na adres Pożyczkodawcy wskazany w niniejszej Umowie. Wzór Oświadczenia w tym zakresie stanowi Załącznik nr 2 do niniejszej Umowy.

5. Po złożeniu Oświadczenia o odstąpieniu i zwróceniu przez Pożyczkobiorcę Kwoty Do Wypłaty wraz z naliczonymi proporcjonalnie Odsetkami należnymi za okres od wypłaty Pożyczki do dnia jej spłaty na konto Pożyczkodawcy"

wymóg zapłaty odsetek potwierdzony jest we wzorze odstąpienia od umowy:

"Jednocześnie oświadczam i zobowiązuję się, że niezwłocznie zwrócę na rachunek Pożyczkodawcy o numerze……………………………………………..wpłaconą mi kwotę, powiększoną o Odsetki Dziennie: 0.53% zł dziennie."

Czy taki obowiązek uiszczenia odsetek ma podstawę prawną? Doliczanie dodatkowych opłat/odsetek przy odstąpieniu od umowy pożyczki?

Pozdrawiam 

Posted

Z pewnością jest to interesujące pytanie, w mojej ocenie jest to jak najbardziej zgodne z obowiązującym prawem. Można polemizować ale raczej wielu tu nie można zdziałać. Nawet bez zaglądania do kodeku jest to logiczne. Nawet jeśli odstępujesz od umowy to przez pewien czas „korzystałeś” z pożyczonych pieniędzy ergo można naliczyć odsetki. Gdyby tak nie było to każdy brałby dwutygodniową pożyczkę kompletnie za darmo. 

Posted

Chciałbym jednak zauważyć, że nie są to odsetki ustawowe a ich wielkość jest znacznie większa. Dodatkowo prawo daje przecież możliwość odstąpienia od umowy bez ponoszenia z tego tytułu żadnych konsekwencji. Zatem według mnie koszty dodatkowe przy odstąpieniu w postaci wyższych odsetek są dla mnie nieco wątpliwe.

Oczywiście, że znajdzie się sporo osób, które będą chciały pożyczać za darmo ale z drugiej strony firma nie ma obowiązku im takiej pożyczki przyznać. 

Posted

Witam,
Jak najbardziej posiadają takie uprawnienie aby naliczać Ci odsetki ustawowe od chwili przekazania Ci pieniędzy do momentu kiedy je oddasz (fakt faktem przez kilka lub kilkanaście dni z pieniędzy korzystałeś). ViaSms nie jest w tym wypadku jakimś szczególnym przypadkiem. Przeważnie firmy chwilówkowe rezygnują z tego przywileju- dochód mają z tego tytułu niewielki, praktycznie grosze (około 2 zł przez 40dni od kwoty 1 tys. zł) jednak są i takie, które z automatu naliczają i aktualizują na koncie użytkownika w systemie dziennym tego rodzaju odsetki. Przykładem może być choćby Soho Credit.

Wysokość tych odsetek nie jest jakoś specjalnie duuża. W razie wątpliwości zawsze możesz żądać od doradcy pożyczkowego konkretnego wyliczenia.

Pozdrawiam. 

Posted

Witam wszystkich,
Jestem dopiero co po odstąpieniu od umowy pożyczki pozabankowej. Przepisy ustawy jednoznacznie mówią, że wysokość odsetek od pożyczonej sumy pieniędzy nie może większa niż 4-krotność stopy kredytu lombardowego udzielanego przez NBP. Która na chwilę obecną jak się nie mylę wynosi zdaje się 3% w skali jednego roku. Przynajmniej tak było u mnie. W treści umowy miałem paragraf mówiący o odsetkach na poziomie 0,004% dziennie. Jednak gdy odstąpiłem już od umowy to otrzymałem wiadomość o konieczności zwrotu pożyczonej sumy pieniędzy z pomniejszeniem o pierwszą ratę, którą już uiściłem.
Pięknie pozdrawiam. 

Posted

Treść umowy to swoją drogą ale pamiętajmy od tym, że jej warunki muszą być zawsze zgodne z ustawą. Natomiast ustawa jasno mówi, że przy odstąpieniu od umowy pożyczki należy uiścić odsetki proporcjonalnie do czasu w jakim mieliśmy do dyspozycji daną kwotę pieniędzy.

Należy odróżnić odsetki kapitałowe od odsetek za opóźnienie w spłacie. W tym przypadku mówimy od odsetkach kapitałowych, które stanowią wynagrodzenie za korzystanie z danej kwoty pieniędzy (choć w teorii mogą to być również rzeczy zamienne). 

Posted

Treść umowy to swoją drogą ale pamiętajmy od tym, że jej warunki muszą być zawsze zgodne z ustawą. Natomiast ustawa jasno mówi, że przy odstąpieniu od umowy pożyczki należy uiścić odsetki proporcjonalnie do czasu w jakim mieliśmy do dyspozycji daną kwotę pieniędzy.

Należy odróżnić odsetki kapitałowe od odsetek za opóźnienie w spłacie. W tym przypadku mówimy od odsetkach kapitałowych, które stanowią wynagrodzenie za korzystanie z danej kwoty pieniędzy (choć w teorii mogą to być również rzeczy zamienne). 

Sytuacja przedstawia się dokładnie w ten sposób. Nawet jeżeli warunki umowy pożyczki są sprzeczne z prawem to wierzyciel może żądać „jedynie” odsetek ustawowych. Natomiast w wypadku kiedy odstępujesz od umowy to każde dodatkowe opłaty (np. inne prowizje) prócz odsetek ustawowych stanowią naruszenie obowiązującego prawa. W takich okolicznościach taką firmą powinien się zająć UOKiK. 

Posted

Swoją drogą daje to sporo możliwości dla przeciętnego konsumenta. Mając 14 dni na odstąpienie od umowy i 30 dni na zwrócenie pożyczonej kwoty wraz z niewielkimi odsetkami daje to spore pole manewru przy pożyczkach miesięcznych. Takie bowiem wytyczne dają nam de facto 44 dni na zwrot pożyczki.

Przyjrzyjmy się dwóm przykładom:

Przykład 1:
Jan Kowalski pożycza kwotę 1.000 zł 1 czerwca br.
Odstępuje od umowy w 14 dniu i w ten sposób. Po pierwsze termin zwrotu ma przesunięty do dnia 14 lipca a po drugie suma do oddania to 1.000 zł plus niewielkie odsetki.

Przykład 2:
Jan Kowalski pożycza kwotę 1.000 zł 1 czerwca br.
Oddajesz 1000 zł pod koniec czerwca br.

Skutek- czas na oddanie pieniędzy jest krótszy a oprócz tego kwota do zwrotu to 1.000 zł plus odsetki z gigantyczną wysokością RRSO (niekiedy jest to nawet kilka tysięcy procent).

Działanie może niezbyt eleganckie ale całkowicie zgodne z obowiązującym prawem. Dlatego osobiście zawsze preferuję wyjście nr 1

Jest zrozumiałym, że gdyby każdy pożyczkobiorca stosował to rozwiązanie to firmy chwilówkowe poszłyby z przysłowiowymi torbami. Dlaczego tak nie jest? Nie mam zielonego pojęcia.

Brak logicznego myślenia, nieumiejętność stosownej kalkulacji, strach przed posądzeniem o nieuczciwe praktyki przez firmę chwilówkowe a może zwykłe lenistwo przez które nie czytamy treści umów, które podpisujemy.