Sign in to follow this  
Followers 0

Potworne kary nakładane przez Lendon i Pandamoney

3 posts in this topic

Posted

Z trudem bo z trudem ale wychodzę na finansową prostą i żegnam powoli chwilówki. Jedną już spłaciłam a dokładniej SMS 365 ( było tego jakieś 800 zł i dodatkowe odsetki- z radości cieszę się jak dziecko), reszta firm chwilówkowych poszła na ugodę. Jednak problemem jest dla mnie Pandamoney i Lendon. Naliczają kosmiczne kary i nie wiem jak to z nimi „ugryźć”. Przykładowo Lendon już prawie 700 zł, za jedno wezwanie do zapłaty liczą sobie od 150 do 250 zł! Pandamoney natomiast to kilka po 20 zł i jedno za piękną sumkę 110 zł. Jest jakiś sposób żeby pozbyć się tych kosztów? Generalnie spłaciłam już pożyczkę wraz z opłatą za pożyczenie i dodatkowe odsetki. Problemem są właśnie te kary. Mam wrażenie, że firmy chwilówkowe robią wszystko aby za przeproszeniem „golić naiwnych”. Macie jakąś sensowną radę na to ?

Posted (edited)

W zasadzie za każdym razem gdy podpisujesz daną umowę to godzisz się z warunkami jakie są w niej zawarte… 

Przykładowo w  PandaMoney koszty windykacji kształtują się według takich zasad :
• 20 zł za przesłanie pierwszego wezwania do zapłaty po 5 dniach kalendarzowych od daty upływu terminu spłaty pożyczki,
• 20 zł za przesłanie drugiego wezwania do zapłaty po 10 dniach kalendarzowych od daty upływu terminu spłaty pożyczki,
• 20 zł za przesłanie trzeciego wezwania do zapłaty po 15 dniach kalendarzowych od daty upływu terminu spłaty pożyczki,
• 20 zł za przesłanie czwartego wezwania do zapłaty po 20 dniach kalendarzowych od daty upływu terminu spłaty pożyczki,
• 110 zł za przesłanie piątego wezwania do zapłaty po 30 dniach kalendarzowych od daty upływu terminu spłaty pożyczki.

Wychodzi, że maksymalnie mogą policzyć Ci 190 zł kosztów upomnień

Natomiast w  Lendon:
Opłaty za dokonane czynności windykacyjne nie mogą przekraczać 12 PLN dziennie i 192 PLN w danym miesiącu rozliczeniowym.

Także tragedii nie ma ale przy małych kwotach chwilówek robi to różnicę. 

Edited by b.bankowy
1 person likes this

Posted

Na marginesie warto powiedzieć, że jeżeli taka pożyczka trafia do sądu to jest spore do polemiki. Z jednej strony można się zgodzić z twierdzeniem, że to klient podpisuje umowę i że godzi się z jej warunkami. Jednak należy pamiętać, że warunki umowy pożyczki muszą być zgodne z przepisami obowiązującego prawa.

Zmierzam do tego, że niekiedy koszty jakie naliczają firmy chwilówkowe są naprawdę kolokwialnie mówiąc „kosmiczne”. Od strony prawnej można podciągnąć to pod wyzysk czyli wykorzystanie przymusowe sytuacji drugiej strony i jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

W toku procesu bardzo często sąd przychyla się do twierdzeń pozwanego (np. 110 zł za wysłanie wezwania do zapłaty to jednak dużo za dużo albo naliczone ubezpieczenie, które jest równe albo nawet wyższe niż kwota samej pożyczki). 

1 person likes this