Sign in to follow this  
Followers 0

Chwilówki i pytanie o nie

5 posts in this topic

Posted

Cześć. Sprawa jest taka. Mam kilka zaciągniętych chwilówek. Tj. Provident, Profi Credit i Net Credit i mam już „lekkie” opóźnienia w ich spłatach. Czy te firmy wysyłają jakąś wiadomość do pracodawcy?. Nie chciałbym mieć nieprzyjemności w robocie. Ostatnio słyszałem, że kolega z pracy został zwolniony za to, że nie płacił alimentów i komornik ściągał to z jego pensji ;/

Posted

Pracodawca nie powinien nic dostać. Przecież to Ty podpisywałeś z nimi wszystkie umowy a nie twój szef. Przynajmniej w moim przypadku było tak, że żadne pisma do mojego zakładu pracy nie dochodziły.

Posted

Arnold ma rację. U mnie też nie było żadnych listów u pracodawcy. A pożyczek, zwłaszcza chwilówek w swoim czasie miałem naprawdę sporo.

Posted

Nie ma takiej możliwości. Chociaż znam przypadki firm windykacyjnych, których pracownicy dzwonią do sąsiadów, do członków rodziny (z książki telefonicznej wybierają te same nazwiska z miejscowości) a nawet do sołtysa.

Takie działania są niezgodne z prawami konsumenta i z „Ustawą o ochronie danych osobowych”. Jeżeli zdarzy Ci się coś takiego możesz zawiadomić Rzecznika Ochrony Praw Konsumenta albo od razu Policję. Dodatkowo jeżeli masz problemy z windykatorami, którzy nękają Cię przez telefon to możesz zawsze napisać na nich skargę. Z doświadczenia wiem, że jest to sposób niezwykle skuteczny.

Druga kwestia to Twój pracodawca. Oczywiście po kątem prawnym patrząc żadnej korespondencji o tych firm otrzymywać nie może.

Wyjątek stanowi sytuacja kiedy masz już takie długi, że zaczyna się postępowanie komornicze. W takich warunkach pracodawca otrzymuje pismo o komornika prowadzącego sprawę i wtedy ma już obowiązek przelewania części Twojego wynagrodzenia na jego konto.

Na marginesie wspomniałeś o koledze, który został zwolniony za niepłacenie alimentów. W mojej ocenie było to naruszenie przepisów prawa pracy i znajomy powinien się odwołać od takiego wypowiedzenia do właściwego sądu pracy.

Posted

Nie wiem jak tam dokładnie było. Ale kolega już z nami nie pracuje. Dobrze wiedzieć jak wygląda taka sytuacja. A z tymi chwilówkami faktycznie muszę uważać, żeby nie trafiły do komornika….