Sign in to follow this  
Followers 0

Umowa o dzieło a komornik

5 posts in this topic

Posted

Mam taką sytuację. Od pewnego czasu pracuję na umowie o dzieło (nie miałam wyboru ). Ostatnio zaczęłam mieć problemy ze spłatą swoich chwilówek i dostałam pismo o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Wiem, że gdybym miała normalną umowę i pracę to komornik nie mógłby mi zabrać wszystkiego. Kolega mi powiedział, że z umowy o dzieło zabierze mi wszystko :( , może tak zrobić ??

Wtedy przecież zostanę bez środków bez życia, wychowuję sama córeczkę i wynajmuje mieszkanie. Co ja wtedy mam zrobić jak zabierze mi całą wypłatę???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posted

Faktycznie. Z umowy o pracę komornik może zająć po odliczeniu składek i innych narzutów do połowy wynagrodzenia. Z tym, że po zajęciu pracownikowi powinna zostać zawsze kwota minimalnego wynagrodzenia (jest to kwota, której w normalnych warunkach nigdy Ci nie zabierze).

W przypadku umów cywilno prawnych tj. umowa zlecenie i umowa o dzieło sprawa się nieco komplikuje. Co do zasady komornik może zająć całość „wypłaty” pochodzącej z tego tytułu.

Jednak aby tak się nie stało należy złożyć do komornika „wniosek o ograniczenie egzekucji” (drugi taki sam można wysłać do samego wierzyciela).

Wyjątek o zajęcia całej „wypłaty” jest zawarty w art. 883 par. 2 Kodeksu Postępowaniu Cywilnego. Mówi on tym, że jeżeli dla dłużnika takie świadczenie jest „powtarzające” się i jest jego jedynym źródłem utrzymania to do jego egzekucji powinny mieć zastosowanie przepisy z Kodeksu Pracy (zajęcie tylko do połowy wynagrodzenia).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posted

Uff. Uspokoiłeś mnie trochę Prometeszu. Bałam się, że będę musiała się znowu zapożyczać a wtedy to już byłby koniec dla mnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posted

Pamiętaj tylko o tym, żeby w razie czego odpowiednio wcześnie taki wniosek zgłosić.

W życiu spotkałem się z takimi sytuacjami, że komornik świadomie zajmował jedyne źródło dochodu dłużnika. Nie pomagały nawet skargi do sądu i izby komorniczej. Dopiero wniosek złożony do wierzyciela zablokował działanie komornika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posted

Będę uważać. Dziękuję bardzo za poradę i ostrzeżenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0