Sign in to follow this  
Followers 0

Umowa o dzieło a komornik

5 posts in this topic

Posted

Mam taką sytuację. Od pewnego czasu pracuję na umowie o dzieło (nie miałam wyboru ). Ostatnio zaczęłam mieć problemy ze spłatą swoich chwilówek i dostałam pismo o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Wiem, że gdybym miała normalną umowę i pracę to komornik nie mógłby mi zabrać wszystkiego. Kolega mi powiedział, że z umowy o dzieło zabierze mi wszystko :( , może tak zrobić ??

Wtedy przecież zostanę bez środków bez życia, wychowuję sama córeczkę i wynajmuje mieszkanie. Co ja wtedy mam zrobić jak zabierze mi całą wypłatę???

Posted

Faktycznie. Z umowy o pracę komornik może zająć po odliczeniu składek i innych narzutów do połowy wynagrodzenia. Z tym, że po zajęciu pracownikowi powinna zostać zawsze kwota minimalnego wynagrodzenia (jest to kwota, której w normalnych warunkach nigdy Ci nie zabierze).

W przypadku umów cywilno prawnych tj. umowa zlecenie i umowa o dzieło sprawa się nieco komplikuje. Co do zasady komornik może zająć całość „wypłaty” pochodzącej z tego tytułu.

Jednak aby tak się nie stało należy złożyć do komornika „wniosek o ograniczenie egzekucji” (drugi taki sam można wysłać do samego wierzyciela).

Wyjątek o zajęcia całej „wypłaty” jest zawarty w art. 883 par. 2 Kodeksu Postępowaniu Cywilnego. Mówi on tym, że jeżeli dla dłużnika takie świadczenie jest „powtarzające” się i jest jego jedynym źródłem utrzymania to do jego egzekucji powinny mieć zastosowanie przepisy z Kodeksu Pracy (zajęcie tylko do połowy wynagrodzenia).

Posted

Uff. Uspokoiłeś mnie trochę Prometeszu. Bałam się, że będę musiała się znowu zapożyczać a wtedy to już byłby koniec dla mnie.

Posted

Pamiętaj tylko o tym, żeby w razie czego odpowiednio wcześnie taki wniosek zgłosić.

W życiu spotkałem się z takimi sytuacjami, że komornik świadomie zajmował jedyne źródło dochodu dłużnika. Nie pomagały nawet skargi do sądu i izby komorniczej. Dopiero wniosek złożony do wierzyciela zablokował działanie komornika.

Posted

Będę uważać. Dziękuję bardzo za poradę i ostrzeżenie.