Sign in to follow this  
Followers 0

Komornik zajął mi całą emeryturę

11 posts in this topic

Posted

Dzień dobry. Mam na imię Beata i swojego czasu miałam zaciągniętych sporo kredytów. Wiecie jak to jest mając pracę uwierzyłam, że na wszystko mnie stać i wydawałam. Przeważnie posiłkując się różnego rodzaju kredytami i pożyczkami ale skończyło się. Nie byłam w stanie spłacać swoich zobowiązań i pojawił się komornik. Najpierw jeden potem drugi itd.

W chwili obecnej jestem na emeryturze i komornik ściągał mi pewną część z kwoty a reszta była przelewana na moje konto bankowe, do czasu…..

Ostatnio byłam w banku i kasjerka powiedziała mi, że nie wypłaci mi żadnych pieniędzy bo komornik zablokował moje konto. Może tak zrobić?? Może mi zabrać całą emeryturę?? Z czego ja mam teraz żyć, z czego opłacić światło, wodę i czynsz?

Byłam w jego kancelarii ale powiedzieli mi, że dłużników przyjmuje tylko w poniedziałki a za co ja mam żyć do końca miesiąca?

Co ja mam teraz zrobić ?? Pomoże ktoś? :(

Posted

Wydaje mi się, że nie może Ci zabrać całej emerytury. Musisz chyba napisać na niego skargę.

Posted

Dokładnie. Powiedz mu, że tam wpływa tylko Twoja emerytura. Żyjemy przecież w państwie prawa i nie może tak być aby komornik był panem życia i śmierci…

Posted

W ramach wyjaśnienia, sprawa przedstawia się w ten sposób.

Kiedy komornik zaczyna czynności egzekucyjne szuka źródeł dochodu dłużnika: tj. wysyła zapytanie do ZUS, szuka czy dłużnik jest gdzieś zatrudniony, sprawdza w systemie bankowym czy dane osoba posiada jakieś rachunki albo lokaty. Jeżeli coś znajdują dokonuje oczywiście zajęcia- za to mu w końcu płacą.

Szczegół jest w tym, że dla komornika emerytura z ZUS i środki na rachunku bankowym to dwa oddzielne „źródła dochodu”. Dlatego też może się tak zdarzyć, że na etapie „zusowskim” zajmie tyle ile może z emerytury (tj. 25% całego świadczenia) a w banku zablokuje rachunek. Ale…

W przypadku jeżeli na nasz rachunek wpływa tylko i wyłącznie nasza emerytura/renta/wynagrodzenie z pracy nie powinien już więcej „zabierać”. Dłużnik musi przecież za coś funkcjonować. To jest pierwsza kwestia.

Druga rzecz dotyczy rachunku bankowego. Zajęcie rachunku bankowego nie łączy się automatycznie z niemożnością wybrania z niego gotówki. Jest coś takiego jak kwota wolna zajęcia i jej limit. Na podstawie prawa bankowego jest to trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Aktualnie jest to około 10.000 zł . Oznacza to, że nawet jeśli rachunek jest „zablokowany” przez komornika to możesz z niego wybierać pieniądz właśnie do takiej kwoty. Dopiero jak ją przekroczysz to wtedy wszystko co wpłynie na rachunek będzie przekazywane przez bank do komornika (swoją drogą kasjerska w banku popełniła błąd nie wypłacając Ci pieniędzy, chyba, że wykorzystałaś już swój limit).

Posted

Ciężko mi powiedzieć jak z tym limitem jest. Miałam już w swoim życiu kilku komorników ale nigdy nie miałam zablokowanego konta w banku. Co ja mam teraz zrobić, żeby dostać własną emeryturę?

Posted

Musisz złożyć do komornika „wniosek o zwolnienie z zajęcia rachunku bankowego”. W uzasadnieniu wskazujesz, że na Twój rachunek bankowy (tj. taki numer a taki) wpływa tylko i wyłącznie Twoje świadczenie emerytalne z, którego już jest przeprowadzana egzekucja. Wniosek własnoręcznie podpisujesz i składasz w jego kancelarii. Nie powinno być żadnych problemów, chyba, że trafisz na „złośliwego” komornika.

Posted

A masz może jakiś wzór takiego wniosku? Zawsze miałam problemy z pisaniem pism urzędowych. To rozumiem, a jest jakaś szansa żebym dostała tą emeryturę która ostatnio wpłynęła na moje konto??

Posted

Idziesz jeszcze raz do swojego banku i powołujesz się na przepisy Prawa Bankowego.

Dokładnie Art. 54. „Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku (…)”

A wzór wniosku podeślę Ci na maila, tylko wyślij mi go w prywatnej wiadomości.

Posted

Bardzo dziękuję :). Uratowałeś mi życie.

Posted

Bez przesady :)Od tego jest forum, żeby pomagać ludziom.

Acha. Jeszcze taka wskazówka. Na przyszłość, żeby nie dochodziło do takich sytuacji. Można zrezygnować z rachunku bankowego a w ZUSie zmienić sobie dyspozycję, żeby pieniądze z emerytury co miesiąc przynosił nam listonosz. Wtedy komornik nic więcej już na nie zablokuje.

Posted

Jeszcze raz bardzo dziękuję. Z pewnością skorzystam z Twojej podpowiedzi :)