Sign in to follow this  
Followers 0

Ile komornik może zabrać z wynagrodzenia??

7 posts in this topic

Posted

Witam. Mam na imię Krystyna i pewnie jak wielu na tym forum mam problem ze spłatą kredytów. Do tej pory jeszcze sobie jakoś radziłam ale ostatnio nie dałam już rady i została mi wypowiedziana umowa pożyczki w Vivusie. Potem kolejna chwilówka i następna.

Teraz wszystko trafiło do komornika i dostałam pismo, że zaczyna się egzekucja. Ile mi może zabrać z mojej wypłaty?? Zarabiam tylko najniższa krajową i nie mam możliwości dorobienia. Do tej pory było ciężko ale teraz to już nie wiem jak sobie poradzę :(  Pomóżcie!!

Posted

Nie przejmuj się Motylek. Z tego co wiem, komornik nie może Ci zabrać całego wynagrodzenia musi Ci coś zostawić na życie. Takie jest prawo.

Posted

Dyucykia ma rację. Komornik może zająć maksymalnie 50% wynagrodzenia- pod warunkiem również, że posiadamy umowę o pracę. Dodatkową kwotą wolną od zajęcia jest suma minimalnego wynagrodzenia za pracę (w tym momencie jest to 1750 zł brutto).

W Twoim przypadku oznacza to, że komornik postępowanie egzekucyjne oczywiście będzie prowadził ale nic z Ciebie nie ściągnie (oczywiście jeśli chodzi o wynagrodzenie). Niezależnie od tego czy Twój dług wynosi 2.000 zł czy 20.000 zł swoje minimalne wynagrodzenie otrzymasz w całości. Głowa do góry.

Posted

To dobrze. Myślałam, że znowu będę musiała pożyczać pieniądze po ludziach i znajomych a tego nie lubię. A mam jeszcze takie pytanie, jak przyjdzie do domu to może mi zabrać telewizor? Zaznaczam, że jest to stary Panasonic, takie pudło jeszcze z początku lat dziewięćdziesiątych.

Posted

Generalnie komornik może prowadzić egzekucję z całego majątku dłużnika czyli z nieruchomości (dom, mieszkanie, działka) i ruchomości (samochód, telewizor, konsola do gier video, ekspres do kawy itd.). Oczywiście jak od każdej zasady tak i tutaj występują pewne wyjątki.

Otóż zgodnie z art. 829 Kodeksu Postępowania Cywilnego  spod egzekucji są wyłączone takie rzeczy jak:

„1) przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu;

2) zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca;

3) jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów” Itd...

Teoretycznie komornik może zająć Ci telewizor ale z tego co napisałaś nie jest on „pierwszej młodości” dlatego też nie spodziewam się tego, że zyska zainteresowanie z jego strony. Dlaczego? Zajęte ruchomości trzeba będzie jeszcze zlicytować a kto kupi w dzisiejszych czasach stary telewizor?

Posted

Pocieszyłeś mnie. Dziękuję za pomoc :)

Posted (edited)

moge ci polecic prawnika z katowic jakbys potrzebowal porady https://www.adwokat-riedel.pl

Edited by karol101