Sign in to follow this  
Followers 0

Ile komornik może zabrać z wynagrodzenia??

7 posts in this topic

Posted

Witam. Mam na imię Krystyna i pewnie jak wielu na tym forum mam problem ze spłatą kredytów. Do tej pory jeszcze sobie jakoś radziłam ale ostatnio nie dałam już rady i została mi wypowiedziana umowa pożyczki w Vivusie. Potem kolejna chwilówka i następna.

Teraz wszystko trafiło do komornika i dostałam pismo, że zaczyna się egzekucja. Ile mi może zabrać z mojej wypłaty?? Zarabiam tylko najniższa krajową i nie mam możliwości dorobienia. Do tej pory było ciężko ale teraz to już nie wiem jak sobie poradzę :(  Pomóżcie!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posted

Nie przejmuj się Motylek. Z tego co wiem, komornik nie może Ci zabrać całego wynagrodzenia musi Ci coś zostawić na życie. Takie jest prawo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posted

Dyucykia ma rację. Komornik może zająć maksymalnie 50% wynagrodzenia- pod warunkiem również, że posiadamy umowę o pracę. Dodatkową kwotą wolną od zajęcia jest suma minimalnego wynagrodzenia za pracę (w tym momencie jest to 1750 zł brutto).

W Twoim przypadku oznacza to, że komornik postępowanie egzekucyjne oczywiście będzie prowadził ale nic z Ciebie nie ściągnie (oczywiście jeśli chodzi o wynagrodzenie). Niezależnie od tego czy Twój dług wynosi 2.000 zł czy 20.000 zł swoje minimalne wynagrodzenie otrzymasz w całości. Głowa do góry.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posted

To dobrze. Myślałam, że znowu będę musiała pożyczać pieniądze po ludziach i znajomych a tego nie lubię. A mam jeszcze takie pytanie, jak przyjdzie do domu to może mi zabrać telewizor? Zaznaczam, że jest to stary Panasonic, takie pudło jeszcze z początku lat dziewięćdziesiątych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posted

Generalnie komornik może prowadzić egzekucję z całego majątku dłużnika czyli z nieruchomości (dom, mieszkanie, działka) i ruchomości (samochód, telewizor, konsola do gier video, ekspres do kawy itd.). Oczywiście jak od każdej zasady tak i tutaj występują pewne wyjątki.

Otóż zgodnie z art. 829 Kodeksu Postępowania Cywilnego  spod egzekucji są wyłączone takie rzeczy jak:

„1) przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu;

2) zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca;

3) jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny wraz z zapasem paszy i ściółki do najbliższych zbiorów” Itd...

Teoretycznie komornik może zająć Ci telewizor ale z tego co napisałaś nie jest on „pierwszej młodości” dlatego też nie spodziewam się tego, że zyska zainteresowanie z jego strony. Dlaczego? Zajęte ruchomości trzeba będzie jeszcze zlicytować a kto kupi w dzisiejszych czasach stary telewizor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posted

Pocieszyłeś mnie. Dziękuję za pomoc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posted (edited)

moge ci polecic prawnika z katowic jakbys potrzebowal porady https://www.adwokat-riedel.pl

Edited by karol101

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0