Sign in to follow this  
Followers 0

Czy pożyczka pod zastaw jest bezpieczna?

10 posts in this topic

Posted

Pisze w zasadzie z takim pytaniem a nie znalazłam nigdzie na forum podobnego wątku

Otóż od dłuższego czasu borykam się z poważnym problemem jakim jest moje zadłużenie. Doszło już do takiej sytuacji, że chciałam zaciągnąć kredyt konsolidacyjny w banku ale okazało się, że z tymi dochodami i z tak dużą ilością zobowiązań o pieniądzach nie mam nawet co marzyć. Nawet mój sprawdzony doradca z biura pośrednictwa finansowego nic nie wskórał. Ewentualnie proponował mi zaciągnąć kolejną chwilówkę albo po chwili stwierdził, że to i tak bez sensu skoro mam takie zadłużenia. Po prostu błędne koło.

Znalazłam na mieście ogłoszenie „Pożyczka pod hipotekę, bez BIK (to by mnie urządzało), bez poręczycieli i szybki przelew”. Był tam tylko jeszcze numer telefonu podany. Nie wiem co o tym myśleć, kto udziela takich pożyczek? Jak to może być dla niego opłacalne i dlatego się obawiam, żeby nie popaść w jeszcze większe kłopoty. Wie ktoś coś na temat pożyczek pod zastaw? A może ktoś z nich już korzystał to niech się wypowie. Jestem w takim stanie, że chyba wszystko zakończy się na komorniku. Co mam robić? 

Posted

Powiem Ci tak. Uważaj na tego typu oferty. Jakiś czas temu też dostałem propozycję aby skonsolidować swoje zobowiązania w ten sposób. Miało to polegać mniej więcej na tym, że zastawiam swoje mieszkanie, pieniądze z pożyczki idą na spłatę moich kredytów gotówkowych a później doradcy starają się przenieść to pożyczkę do normalnego banku.

Zapytałem tylko a co będzie jak kredytu nie da się ostatecznie załatwić? Pani kluczyła, kluczyła i dawała wymijające odpowiedzi. Ostatecznie nie zdecydowałem się. Przyjrzałem się bliżej tematowi i okazało się, że w podobny sposób „popłynęło” już wiele osób. Owszem dostawali pieniądze ale odsetki jakie mieli spłacić to istny koszmar. Praktycznie było to niewykonalne także dałem sobie z tym spokój i myślę, że dobrze zrobiłem. 

Posted

Kolega dobrze mówi. Czytałam, że ostatnio w Łodzi kilka osób straciło w ten sposób swoje mieszkania. Także pilnuj się. 

Posted

Może dorzucę trochę faktów w miejsce domysłów.

Jak wygląda pożyczka pod zastaw od strony formalnej (przeważanie ogłaszana jest jako „pożyczka pod hipotekę” , „pożyczka pod zastaw nieruchomości” , „pożyczka prywatna”, „pożyczka bez BIK)?

Jest to umowa cywilno prawna pomiędzy dwoma podmiotami (pieniądze nie pochodzą z żadnego banku tylko od osoby prywatnej lub w ostateczności jakiejś spółki, która zajmuje się tego rodzaju działalnością).

Jest bez BIK, ponieważ osoba, która przekazuje nam pieniądze nie weryfikuje naszej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej.

Zabezpieczenie- gwarantem, że zwrócimy pożyczkę jest nieruchomość, którą posiadamy (co do zasady nie może być obciążona ale i tutaj są wyjątki) i tutaj pojawia się ważny szczegół. Umowa zostaje sporządzona w formie aktu notarialnego gdzie jest wyraźne zapisane co się dzieje w momencie kiedy pożyczkobiorca nie zwróci kwoty pożyczki wraz z odsetkami w określonym terminie.

Jest tutaj dokonywany zapis na hipotece nieruchomości (że taki a taki pan pożyczył drugiemu panu daną kwotę pieniędzy a jak jej nie otrzyma z powrotem do może nastąpić egzekucja z nieruchomości), jest to wpis w dziale IV księgi wieczystej nieruchomości. Dość ryzykowną opcją jest pożyczka na przewłaszczenie. Chodzi w niej o to, że już w momencie podpisania umowy pożyczkodawca staje się właścicielem nieruchomości. Jednakże występuje dodatkowy zapis, który określa że momencie kiedy pożyczka zostanie zwrócona to prawo własności do nieruchomości ponownie zostanie przepisane na pierwotnego właściciela.

Dla wielu osób problemem jest właśnie spłata w terminie i stąd wynika ta „czarna legenda”,  która przylgnęła do pożyczek pod zastaw. Paradoksalnie nie są one o wiele droższe niż kredyty hipoteczne ale musimy zwrócić uwagę na to, że k. hipoteczny jest zaciągany na kilkanaście lat a pożyczka pod zastaw zwykle musi zostać spłacona w terminie 6 miesięcy lub roku. Dla osoby pogrożonej w długach może to być poważny kłopot w tak, krótkim czasie wyłożyć sumę kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych.

Z drugiej strony nie ma się co dziwić osobom, które pożyczają w ten sposób. Wykładają własne pieniądze, ponoszą stosunkowo wysokie ryzyko a zatem muszę mieć też stosowne zabezpieczenie.

Druga sprawa, że na rynku pojawiło się wiele firm, które świadomie pożyczają osobom z bardzo wysokim ryzkiem kredytowym a potem faktycznie „przejmują” mieszkania. Temat jest szeroki.

Dlatego zawsze zachęcam aby czytać treść umów. Nie podpisujmy niczego jeśli czegoś nie rozumiemy. Można otrzymać rzetelną pożyczkę pod zastaw ale trzeba korzystać tylko ze sprawdzonych propozycji. 

Posted

Przecież jak widzę ogólną sumę do spłaty  i wiem, że nie dam rady jej spłacić to nie zaciągam takiej pożyczki, co w tym trudnego? 

Posted

Widzisz, dla Ciebie jest to jasne i zrozumiałe ale jest wiele osób, których interesuje tylko sprawa kiedy pieniądze znajdą się na ich koncie a reszta „jakoś to będzie”.  Nawet wspomniana sprawa z Łodzi.  Z tego co pamiętam chodziło o dwie kobiety (matka i córka). Obie zadłużone po uszy. Wszyscy nastawali na to jaki to pożyczkodawca zły, zabrał im mieszkanie itd.

Prawda jest taka, że nikt przy zdrowych zmysłach nie pożyczyłby im nawet złotówki a jeśli już to tylko poprzez stosowne zabezpieczenie. 

Posted

Też pamiętam, czytałem o tym artykuł. Rozbawiła mnie jedna rzecz, córka bodajże z powodu całego zamieszania popadła w ciężkie stany depresyjne, które leczyła przez notoryczne zakupy (???). Pozostawię bez komentarza. 

Posted

Nie rozumiem pożyczek pod zastaw samochodu, mieszkania etc... chwilówki na tym tle wyglądają więcej atrakcyjnymi. Nawet ze względu tego że są dużo różnych umów i opcji refinansowania jeśli ktoś nie zmoże zapłacić po końcu - pieniądze można wrócić z czasem.

https://sowafinansowa.pl/artykuly/na-czym-polega-refinansowanie-pozyczki/

Posted

Chwilówki to popularny rodzaj pożyczek krótkoterminowych http://enowechwilowki.pl/ .        
Jak wybrać tą najlepszą? Nie ma innego sposobu niż je ze sobą porównać. Istotne będą różne parametry,  takie jak chociażby maksymalna kwota pożyczki, okres spłaty oraz RRSO

Posted

Chwilówki to temat rzeka. Każdego roku powstają nowe firmy i kuszą promocjami. Przed zaciągnięciem jakiejś warto się dobrze zastanowić i rozejrzeć na rynku :)