Sign in to follow this  
Followers 0

Konsolidacja potrzebna na wczoraj!

10 posts in this topic

Posted

Witam wszystkich, przeglądam poniższe forum od dłuższego czasu i również ja zdecydowałem się zwrócić do Państwa o pomoc. Otóż bardzo potrzebuję sprawnie skonsolidować dwa kredyty gotówkowe. Jestem zainteresowany każdą możliwością przeprowadzenia konsolidacji. Chciałbym dodać, że razem z żoną mamy już kredyt hipoteczny z którego pieniądze są nam przelewane w częściach. Po otrzymaniu całości koszt raty to 1.300 zł. Moja żona posiada umowę o pracę na czas nieokreślony. Uzyskiwany dochód to 2.400 zł netto, jednak formalnie jest to kwota 700 zł (pracodawca tak chciał i nie było przeproś).

Niżej zamieszczamy konkretne informacje:

Suma kredytu – 90.000 zł

Pożądany czas spłaty kredytu – 72
Średnia suma uzyskiwanych dochodów za 3 miesiące: około 2.100- 2.400 zł na rękę
Dochód z wyszczególnieniem na podstawę i dodatki/premie – nie dotyczy
Bank gdzie wpływa wynagrodzenie – Euro Bank
Miejsce zamieszkania – Biała Podlaska
Źródło pozyskiwanego dochodu – własna firma
Czas trwania aktualnej umowy – działalność gospodarcza od września 2014 r.
NIP zakładu pracy i wykonywany zawód - nie dotyczy
Wiek kredytobiorcy - 28
Aktualna suma kredytów, które pozostały do spłaty – 90.000 zł

Aktualna suma miesięcznych zobowiązań kredytowych – 1.520 zł i 340 razem 1.860 zł
Historia w BIK’u (czy w przeszłości były zaciągane kredyty i czy występowały opóźnienia w płatnościach, punktacja w BIKu) – nie wiem
Czy i gdzie w przeciągu ostatnich 3-ech miesięcy były wysyłane wnioski kredytowe – nie były wysyłane

Bieżące obciążenia kredytowe –

Zobowiązanie 1

-  nazwa Banku- Getin Noble Bank
-  data zawarcia umowy październik 2014 r
- całkowita suma udzielonego kredytu 85.000 zł
- aktualna wysokość kapitału do spłaty (wg harmonogramu) nie wiem
- wielkość raty 1.520 zł
- suma ubezpieczenia (składka jednorazowa, czy spłacana każdego miesiąca?) jednorazowo 20.000 zł;/
- wysokość oprocentowania nominalnego 13%
- ile wynosi okres kredytowania 80

Zobowiązanie 2

-  nazwa Banku- Bank PKO
-  data zawarcia umowy listopad 2014 r
- całkowita suma udzielonego kredytu 25.000 zł
- aktualna wysokość kapitału do spłaty (wg harmonogramu) 18.000 zł  
- wielkość raty 340 zł  
- suma ubezpieczenia (składka jednorazowa, czy spłacana każdego miesiąca?) jednorazowo nie ma

- wysokość oprocentowania nominalnego 9%
- ile wynosi okres kredytowania 80 miesięcy

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i wskazówki aby wyjść z trudnego położenia. 

Posted

Co mają państwo wpisane w PKD, jaki konkretnie rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej? Firma jest prowadzona od września 2014, a jeden kredyt podchodzi z listopada a drugi z października tegoż roku….. Jakie źródło dochodu wtedy Państwo przedstawili? 

Posted

Fakt, nie był dość precyzyjny. Firma rozpoczęła swoją działalność we wrześniu ale była na początku traktowana jako jeszcze jedno źródło dochodu. W tamtym czasie i do końca lutego 2015 roku miałem umowę o pracę (czas nieokreślony).  

Główna klasyfikacja PKD to 70.22 „Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania”

Inne dane Państwo jeszcze potrzebują?

Posted

Z tego co ostatnio słyszałem w Getinie spadło oprocentowanie w związku z obniżką stóp procentowych. Proszę jeszcze raz sprawdzić wielkość raty, winna się zmniejszyć. Ewentualnie może pan „ściągnąć” ubezpieczenie i nadpłacić kwotę kredytu. Dzięki temu rata będzie mniejsza. Powyższe zobowiązania są zaciągnięte tylko na Pana? 

Posted

Na moje oko nie ma to większego sensu. Generalnie wszystkie bardziej sensowne oferty kredytów konsolidacyjnych wymagają aby działalności była prowadzona przez rok (minimum osiągnięte). Jak będzie w praktyce trudno powiedzieć.

Odnośnie Getinu zgadzam się z przedmówcą wysokość oprocentowania powinna być niższa. Dodatkowo oprocentowanie jest faktycznie duże i teraz wątpliwość na jakich zasadach: czy jest to NNW, na dobrowolnych zasadach/obowiązkowe (z obowiązkowym dużego pola manewru nie mamy).

Posted

Dziwne, rata nie została zmniejszona nawet o złotówkę a jak ma to się to zapisu w umowie o 13%?

Wiem doskonale, że minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej to jeden rok. Chociaż słyszałem, że krótko po tym okresie też nie mogę spodziewać się cudów. Jednak na teraz zapytam jak sądzicie, realnie mam szansę na zrobienie konsolidacji?

Umowa przewiduje samo NNW w wysokości 10.000 reszta kwoty to w razie zwolnienia z miejsca pracy. Teoretycznie można zrezygnować ubezpieczenia ale trzeba założyć lokatę na kwotę taką jak jest kredyt. Rozmawiałem już o tym z doradcą bankowym. W zasadzie o NNW nie uzyskałem konkretnej informacji (doradca mówił nieskładanie) a przecież jest nieobowiązkowe.

Posted

Getin obligatoryjnie musi zmniejszyć oprocentowanie do poziomu 10%. Ubezpieczenie od utraty pracy jest obowiązkowe (nie zrezygnuje Pan). NNW obowiązkowe nie jest można spokojnie zrezygnować.

Posted

Zrezygnowanie z ubezpieczenia NNW to w zasadzie prosta sprawa. Składa Pan wniosek, bank powinien w przeciągu 2 miesięcy zwrócić Panu pieniądze. Przelewane są na rachunek w Getin Noble Bank, a jeżeli takowego brak to klasycznie poprzez przekaz pocztowy. Jeżeli będzie Pan składał w placówce to już wtedy warto określić numer konta jaki ma zostać pokierowany zwrot. Jak Pan te środki finansowe spożytkuje to już tylko Pana sprawa. Można zrobić nadpłatę lub cokolwiek innego.

Nie ma innej możliwości, żeby bank nie zmniejszył oprocentowania. Obligatoryjnie nie może być wyższe niż 10%. Przyjmuje jednak możliwość, że obniżka rat dopiero Pana czeka. Kiedy taka zmiana nastąpi wyślą Panu aktualny harmonogram spłat (robią to zwykle przez listy zwykłe tak jak reklamy także z różnych względów mogą nie docierać do klientów).

W każdy razie taktyka na teraz, zweryfikować konkretnie jak jest z tym ubezpieczeniem- jeśli można bez konsekwencji to rezygnować. Na marginesie dopytać o wielkość bieżących rat (być może ma Pan nadpłatę).

Posted

Dobrze, czy taki wniosek o rezygnację z ubezpieczenia powinien zawierać uzasadnienie czy konieczne jest tylko samo oświadczenie i podanie numeru rachunku bankowego na jaki ma zostać zrobiony zwrot?

I takie pytanie co muszę przedstawić w banku jeśli zdecyduje się na konsolidację, jakie dokumenty zebrać? Dodatkowo co muszę mieć żeby starać się o kredyt wspólnie z małżonką?

Posted

1. Składa pan wniosek o treści, że „ tego a tego dnia rezygnuję z dobrowolnego ubezpieczenia a wobec czego proszę o dokonanie przelewu niewykorzystanych środków na mój rachunek bankowy nr…..” Ot cała filozofia.

2. Nie ma jednej odpowiedzi. Banki nie mają jednego wzoru jeśli ktoś stara się o uzyskanie kredytu konsolidacyjnego. Przeważnie jest to zeznanie podatkowe PIT za ubiegłoroczny rok, plus Księga Przychodów i Rozchodów za rok, który został już rozliczony oraz za miesiące w roku aktualnym, które zostały już rozliczone. Niekiedy zaświadczenia z ZUSu i Urzędu Skarbowego o niezaleganiu ze składkami. Reszta to już standard- wniosek, załączniki, dowód osobisty.

1 person likes this