Sign in to follow this  
Followers 0

Historia z BIK i BIG za granicą?

4 posts in this topic

Posted

Witam. Niebawem z mężem wyjeżdżamy prawdopodobnie na stałe do Austrii. Czy nasza historia kredytowa tj. wpisy z BIG i BIK będzie widoczna również tam jak będziemy się starać o kredyt. Mamy w kraju trochę niezapłaconych rachunków za telefon i trochę opóźnień w chwilówkach, jak to wygląda? Wie ktoś? Miał ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?

Posted

Wydaje mi się, że banki będą miały taki dostęp. Na pewno w Niemczech taka sytuacja występuje.
Z tego co wiem w 2011 r. polski BIK i niemiecki SCHUFA (jego odpowiednik  niemiecki) podpisali w tej wspólnie porozumienie o przekazywaniu sobie takich danych i działa to w obie strony.

Można przypuszczać, że w Austrii też to działa. Odpowiednikiem BIKu jest tam KSV. Jeśli znasz niemiecki to może tam znajdziesz stuprocentowe informacje https://www.ksv.at/.

Posted

Dziwne to trochę. Z jednej strony banki mają podpisane porozumienia (słyszałem ostatnio w telewizji, że z kilkudziesięcioma instytucjami w całej Unii Europejskiej) a z drugiej jeżeli chce się kredyt w Polsce a zarabia się za granicą to trzeba na własną rękę taką „obcą” historię kredytową ściągać dla nich.

Lenistwo, brak możliwości czy niewiedza banków?

Posted

Różnie z tym bywa w Polsce. Spotykałem się z przypadkami, że w banku siedziały osoby bez kompetencji, które w swojej niewiedzy łamały podstawowe prawa u uprawnienia klienta. Można by się zapytać „Jak żyć Panie premierze”? ;/