Sign in to follow this  
Followers 0

Wystawią mnie na market długów?

8 posts in this topic

Posted

Otrzymałem ostatnio wiadomość, która podniosła mi ciśnienie.
Wierzyciel napisał mi meila w którym grozi, że jak nie spłacę zadłużenia na czas to moje dane znajdą się na tzw. giełdzie długu, gdzie każdy będzie mógł zajrzeć i sobie go po prostu kupić . Mieszkam w małej miejscowości i dlatego boję się opinii sąsiadów.
Doradzicie proszę, czy takiej działanie jest zgodne z prawem? Może ich postraszyć sądem?

Posted

Powiem tak. Od strony prawnej takie zjawisko nosi nazwę cesji wierzytelności. Co do zasady taka cesja może mieć miejsce bez zgody dłużnika (chyba, że strony w umowie postanowiły inaczej).

Także od strony formalnej wszystko przebiega zgodnie z prawem.

Rzeczą do polemiki jest jednak to, co w takim ogłoszeniu „sprzedam wierzytelność może się znaleźć”.  Tzn. jak wiele aktualny wierzyciel może napisać szczegółów. Przyjęło się w praktyce, że jest to przeważnie: imię i nazwisko dłużnika, wysokość zadłużenia i adres.

Posted

Tzn. mam rozumieć, że teraz mogą przyjechać do mnie łysi panowie z kijami w celu oddania długu. A skąd mam wziąć pieniądze jak nie mam?

Posted

Myślę, że tak źle to nie będzie ale musisz się przygotować na to, że nowy wierzyciel będzie bardziej aktywny i sprawny w odzyskiwaniu swoich należności np. zweryfikuje czy posiadasz jakieś nieruchomości, zacznie postępowanie egzekucyjne i dojdzie do licytacji.

Zdarzało się tak, że informacje o zadłużeniu były przyklejane w formie ogłoszenia w miejscu zamieszkania dłużnika. Powodowało to swój zamierzony efekt.

Także możliwości mają sporo a sądem nie ma co ich straszyć. Przecież to Ty jesteś winny im pieniądze a nie oni Tobie.

Posted

Dobrze, że mi przypomniałeś. Ostatnio zmarł mój dziadek i mam mieć piękny kawałek ziemi pod lasem. Nie byłem jeszcze w sądzie ale tak się już ugadaliśmy rodzinie. Nic to trzeba się będzie z nimi jakoś dogadać.

Posted (edited)

Żeby odziedziczyć i formalnie nabyć spadek nie musicie już iść do sądu (pod warunkiem, że jesteście zgodni co do podziału). Możecie udać się do każdego notariusza i otrzymać tzw. notarialne poświadczenie dziedziczenia. Z doświadczenia wiem, że jest to o wiele szybsze niż postępowanie przed sądem.

Edited by Prometeusz

Posted

O dobrze wiedzieć. Dziękuję za podpowiedź. 

Posted

Służę pomocą w razie pytań.