Sign in to follow this  
Followers 0

Postępowanie komornicze- kto za to płaci?

8 posts in this topic

Posted (edited)

Odzyskanie własnych pieniędzy nie jest łatwym zadaniem. Nawet łatwa wygrana w sądzie i uzyskanie tytułu wykonawczego nie gwarantuje tego, że odzyskamy naszą wierzytelność. Eksperci z branży windykacyjnej podkreślają, że dopiero wtedy zaczynają się prawdziwe schody. Postępowanie komornicze generuje dodatkowe koszty, w większości przypadków są nimi obciążeni nierzetelni dłużnicy jednak wierzyciel, który zgłasza się do komornika również powinien się przygotować na niemałe wydatki.  

Artykuł godny polecenia zarówno dla wierzycieli jak i dla dłużników.

Źródło- http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-kosztuje-postepowanie-komornicze-i-kto-za-nie-placi-7288045.html 

Edited by Prometeusz

Posted

Tylko niewielki procent długów jest ściągany przez komorników. W mojej ocenie korzystanie z „usług” komornika to marnowanie pieniędzy ponieważ w miarę „ogarnięty” dłużnik zrobi wszystko, żeby nie odpowiedzieć za swoje zobowiązania i często to robi naprawdę skutecznie. Artykuł przedstawia całe zagadnienie o strony czysto teoretycznej – bardzo pięknie ale nijak to się ma do rzeczywistości. 

Posted

Jak dla mnie 15% opłaty stosunkowej + 5% opłaty za poszukiwanie majątku to zdecydowanie za dużo jeżeli porównamy to do skuteczności komorników i faktycznych czynności jakie podjęli w celu odzyskania długów. Mam wrażenie, że środowisko komorników to oddzielna kasta w naszym społeczeństwie, które tworzy bardzo silne lobby a wiadomo, że każde lobby potrafi w sposób odpowiedni wpływać na naszych rządzących w celu zachowania statusu quo. Według mnie zawód ten powinien zostać uwolniony- nie od dzisiaj wiadomo, że to co państwowe z samej zasady działa niewydolnie.

Posted

Z jakiej racji to dłużnik ma utrzymywać kancelarie komornicze z tzw., opłaty egzekucyjnej ? Nie rozumiem w ogóle tego. Komornik to przecież przedstawiciel państwa, zatem logicznym było by żeby to państwo go utrzymywało. Oprócz tego na podstawie czego komornik nakłada na dłużnika dodatkową karę finansową, która ma mieć charakter sankcji? W państwie prawa to niezawisły sąd orzeka o karze (przynajmniej tak mi się wydaje). Według mnie wynagrodzenia jakie inkasują komornicy są zdecydowanie za wysokie. 15% od wyegzekwowanego długu, przecież to woła o pomstę do nieba ??? Nie każdy dłużnik to „kanalia”, która chce się tylko wywinąć od niezapłacenia długu. 

Posted

Z jakiej racji to dłużnik ma utrzymywać kancelarie komornicze z tzw., opłaty egzekucyjnej ? Nie rozumiem w ogóle tego. Komornik to przecież przedstawiciel państwa, zatem logicznym było by żeby to państwo go utrzymywało. Oprócz tego na podstawie czego komornik nakłada na dłużnika dodatkową karę finansową, która ma mieć charakter sankcji? W państwie prawa to niezawisły sąd orzeka o karze (przynajmniej tak mi się wydaje). Według mnie wynagrodzenia jakie inkasują komornicy są zdecydowanie za wysokie. 15% od wyegzekwowanego długu, przecież to woła o pomstę do nieba ??? Nie każdy dłużnik to „kanalia”, która chce się tylko wywinąć od niezapłacenia długu. 

Muszę się z Tobą nie zgodzić. Opłata egzekucyjna odgrywa niejako rolę „straszaka” wobec dłużnika, który uchyla się o regulowania swoich zobowiązań. W Twoim mniemaniu kto ma płacić za pracę wykonywaną przez komornika? Wierzyciel? Nie widzisz tego paradoksu, że człowiek chce odzyskać swoje pieniądze i musi się jeszcze z tym „szarpać” i ponosić wszelkiego rodzaju koszty (nie tylko pieniężne). Napisałeś, że to „państwo ma płacić” a pomyśl trochę… skąd państwo ma pieniądze?? To jest kasa wszystkich podatników! A dlaczego ja mam np. płacić za jakiegoś obcego dłużnika ?? 

Posted

Mówi się, że rynek nie znosi próżni. Świetnym tego przykładem jest branża firm windykacyjnych. Czasami działają dużo skuteczniej niż komornicy zważywszy nawet na mniej możliwości jakie posiadają… 

Posted

Na marginesie tematu na licytacjach komorniczych można znaleźć ciekawe rzeczy w przystępnych cenach wiem, że przypomina to nieco żerowanie na ludzkiej tragedii i przyjmowanie pozycji „sępa” ale już jest kwestia do polemiki. 

Posted

Może zostanę w tym temacie adwokatem przysłowiowego diabła. Praca komornika należy do jednego z najbardziej nielubianych zawodów w Polsce. Nierzadko dłużnicy „jadą po bandzie” np. spuszczają psa z łańcucha i zamakają drzwi, ukrywają majątek po rodzinie i kolegach etc.

Artykuł to oczywiście teoria- w praktyce nie wygląda to już tak różowo. Co z tego, że przykładowo komornik naliczył opłatę egzekucyjną w wysokości 5 tys. zł, jeżeli dłużnik jest niewypłacalny to te pieniądze są po prostu „wirtualne”. Na dobrą sprawę najwięcej zarabiają jeśli dojdzie do licytacji nieruchomości, z tego faktycznie może im „trochę skapnąć”. Jednak nie zawsze tak jest bo kto np. chciałby kupić mieszkanie z lokatorami albo działkę na jakimś wygwizdowie gdzie wrony zawracają a psy szczekają wiadomo czym. Jak widziałem samej roboty papierkowej w kancelarii komorniczej mają od groma i często dużo włożonej pracy w to co nie przynosi żadnego dochodu.